נפגעת בתאונת דרכים?
מגיע לך פיצויי כספי!
בדוק את גובה הפיצויי שמגיע לך:
לחצו לשליחה

משנים את תרבות הנהיגה בארץ

אור ירוק הנה עמותה עצמאית אשר מקדישה את פעילותה למלחמה בתאונות הדרכים בישראל. מטרת העמותה, שהוקמה ב-1997, היא לצמצם ככל האפשר את מספר הנפגעים בתאונות; זאת  באמצעות שיפור תרבות הנהיגה, הגדלת מעורבות הקהילה והרשויות המקומיות במאבק בתאונות והעלאת הנושא על סדר היום הציבורי והלאומי.

פעילותה של עמותת אור ירוק

פעילות העמותה ענפה ומגוונת, מתוך ראייה הוליסטית הגורסת כי יש לפעול בכמה מישורים במקביל כדי לקדם את מטרותיה. העמותה מפעילה פרויקטים לשיפור נהיגת צעירים ומשתפת פעולה עם המשטרה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בהפעלת מתנדבי תנועה.

בנוסף עוסקת אור ירוק בהסברה ושתדלנות (לובינג), במטרה להעלות את המודעות של מקבלי ההחלטות בשלטון לנושא הבטיחות בדרכים ולעודד חקיקה לקידומו.

יו"ר העמותה ומייסדה הוא אבי נאור, אביו של רן נאור ז"ל שנהרג בתאונת דרכים בעת שירותו הצבאי. על שמו של רן הוקמה ב-2004 קרן לקידום מחקר בטיחות בדרכים, המממנת מחקרים בתחום ומעניקה מענקי מחקר ומלגות לחוקרים. תקציב העמותה הוא כ-8 מיליון דולר בשנה, והיא לא זוכה לתמיכה ממשלתית כלשהי.

אור ירוק לחיים

אחד ממוקדי הפעילות העיקריים של העמותה הוא נהיגת צעירים, המעורבים בתאונות בשעיור כפול מחלקם היחסי באוכלוסייה. במסגרת זאת יזמה אור ירוק את פרויקט "אור ירוק לחיים":

מטרת הפרויקט היא להבטיח שכל נהג ונהגת שזה עתה קיבלו רישיון יזכו לנהוג עם נהג מלווה במשך שלושה חודשים, כפי שמחייב החוק.

קיראו בהרחבה על: תוכנית "הורה מלווה" למלחמה בתאונות הדרכים

לצורך כך נפגש מנחה מטעם העמותה עם הנהג החדש ועם משפחתו, בדרך כלל בביתו של הנהג ומספק להם הדרכה ומענה לשאלות שעשויות להתעורר. העמותה פועלת גם לשילוב נהגים צעירים מהחברה הערבית בתוכנית.

פרויקטים לאומיים וקהילתיים

אור ירוק פועלת בנחישות להחדיר את המאבק בתאונות הדרכים לסדר היום הלאומי, ברמה המעשית.

העמותה דורשת מהגורמים השלטוניים להציב יעדים ברורים וכמותיים למאבק וליישם את המלצות התוכנית הלאומית לבטיחות בדרכים.

העמותה הייתה פעילה מאוד בהקמתה של שדולה לבטיחות בדרכים בכנסת, שהינה השדולה הגדולה ביותר שקמה בכנסת מאז ומעולם - ומונה 62 חברי כנסת. השדולה מקיימת פגישות סדירות, יוזמת ותומכת בחקיקה בנושא.

עמותת אור ירוק מאמינה כי שיתוף פעולה בין הקהילה לבין הרשות המקומית יכול להצמיח הישגים ממשיים במאבק בתאונות הדרכים.

בעמותה גורסים כי העברת חלק מן האחריות למאבק בתאונות אל הקהילה - בתחומים כגון הדרכה, חינוך ואיתור מפגעים בטיחותיים - תגדיל את מעורבות הקהילה ותביא להפחתת מספר התאונות.

לקריאה נוספת: פרוייקט "שטח סטירילי" באשדוד

במסגרת זו הקימה העמותה את "מועדון אור ירוק" בערים שונות ברחבי הארץ. המועדונים מרכזים מידע על נקודות תורפה בטיחותיות, מתריעים בפני הרשות המקומית עליהן ומסייעים בפתרונן. העמותה מפעילה גם עשרות קבוצות נוער דרוזי, בדואי וערבי, שחבריהן פועלים למניעת תאונות דרכים.

אור ירוק הייתה פעילה גם במסגרת פרויקט שטח סטרילי באשדוד, אשר התמודד עם סוגיית הבטיחות ברמה העירונית.

כנס בטיחות בדרכים

אור ירוק מקיימת מדי שנה כנס בינלאומי לבטיחות בדרכים המארח נציגים ממשרד התחבורה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, משטרת ישראל, אנשי מחקר ואקדמיה, מומחי בטיחות מהארץ והעולם, עמותות לבטיחות בדרכים ועוד. בכנס נדונים נושאי הבטיחות העומדים במרכז סדר היום הציבורי.

רוצים לסייע במאבק? פנו אלינו על ידי לחיצה כאן: יצירת קשר