נפגעת בתאונת דרכים?
מגיע לך פיצויי כספי!
בדוק את גובה הפיצויי שמגיע לך:
לחצו לשליחה

חשיבותו של ביטוח רכב חובה לנפגעי תאונות דרכים

החוק במדינת ישראל מחייב קיומו של ביטוח רכב בתוקף בכדי לאפשר לנפגעים פוטנציאליים לתבוע ולגבות פיצויים, במקרה של תאונת דרכים בה הרכב היה מעורב.

למעשה, משום שמדובר בפעולה שהחוק מחייב ומטיל סנקציות פליליות למי שנמנע ממנה, מדובר במעין מס יותר מאשר בביטוח (לפחות מבחינת ההיבטים המהותיים) ונהוג לקרוא לו "ביטוח חובה".

מי תובע את מי? איזו חברה ביטוח אחראית לך?

כאמור, ביטוח רכב חובה נועד לפצות את מי שנפגע בגופו (נזקי גוף בלבד) כתוצאה מתאונת דרכים בה היה מעורב הרכב שפוליסת הביטוח הוצאה על שמו.

עם זאת, קיים לעיתים בלבול בדבר השאלה את מי צריך לתבוע, בעיקר כאשר יש יותר מרכב אחד מעורב ולכל הרכבים המעורבים קיימת פוליסת ביטוח חובה בתוקף.

מי שנסע ברכב המעורב (כנהג או כנוסע) צריך לתבוע את חברת הביטוח שהוציאה את פוליסת ביטוח החובה עבור הרכב בו נסע (או נהג). אין זה משנה מי היה אשם בתאונה (במקרה של רכבים נוספים).

מי שהיה הולך רגל ונפגע על ידי רכב צריך לתבוע את חברת הביטוח שהוציאה את פוליסת ביטוח החובה של הרכב שפגע בו.

חשוב להדגיש כי החוק לא מחייב פגיעה פיזית בהכרח – למשל אדם שנבהל מרכב שהתקרב אליו ועקב קפיצה הצידה נפגע בגופו, זכאי לפיצויים למרות שלא היה מגע ישיר בינו לבין הרכב שגרם לאירוע.

לקריאה נוספת: מי אחראי במקרה של תאונת שרשרת?

כל אדם שנפגע בנזקי גוף כתוצאה מאירוע בו היה מעורב רכב נוסע, גם אם מדובר בפגיעת שרשרת מפגיעה אחרת, זכאי לתבוע פיצויים. לצורך העניין, אם מדובר במספר כלי רכב באירוע, הולך הרגל יכול לתבוע חברת ביטוח אחת או יותר לפי שיקולו.

כאשר לא ידוע מי חברת הביטוח שביטחה את הרכב המעורב בתאונה, אם משום שלא הייתה פוליסה בתוקף ואם משום שלא ניתן לאתר את הרכב (למשל תאונת "פגע וברח"), הנפגע יכול לתבוע את "קרנית" שהיא קרן כללית לפיצוי נפגעי תאונות דרכים שהוקמה על פי החוק, במטרה לפצות את אותם נפגעי נזקי גוף שלא ניתן להם לתבוע את חברות הביטוח.

חשוב לציין כי "קרנית", בגיבוי בתי המשפט, מקשה על תביעה של מי שהתרשל בקבלת פרטי הנהג והביטוח – כלומר רק במצב בו הנהג ברח מהמקום או במצב בו הפגיעה הייתה מספיק קשה עד כדי כך שהנפגע לא היה מסוגל לדרוש את פרטי הנהג, תתקבל תביעתו.

למידע נוסף ליחצו: ביטוח רכב MPH

שאלת האשמה בתאונה - האם היא רלוונטית לעניין פגיעות גוף?

כאמור, לפי החוק, נפגע בנזקי גוף זכאי לקבל פיצויים מאת חברת הביטוח שהוציאה ביטוח רכב חובה עבור הרכב המעורב, בלי קשר לשאלה אם הוא אשם או לא.

הדבר שונה מתביעות נזיקין אחרות בהן אשמת הנפגע היא שיקול מרכזי בזכאות לפיצוי.

לעיתים חברת ביטוח מנצלת מגבלות שונות בפוליסה בכדי לדחות תביעת נפגעים. לעיתים מדובר במגבלות לא חוקיות ולכן כדאי ומומלץ להיעזר בשירותי עורכי דין המומחים בתחום לשם קבלת החלטות והמשך פעולה.

נפגעת בתאונת דרכים? יש לך שאלות בנושאי ביטוח? פנה אלינו!