נפגעת בתאונת דרכים?
מגיע לך פיצויי כספי!
בדוק את גובה הפיצויי שמגיע לך:
לחצו לשליחה

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

משרד התחבורה בעצם דואג לקיום שירותי תחבורה בכל המימדים (יבשה, ים ואוויר) וכמו כל משרד בממשלה עליו לעשות את תפקידו תוך הקפדה על החוקים, איכות הסביבה ושיתוף פעולה עם ענפי המשק האחרים - ותמיד תוך כדי שאיפה לצמצום תאונות דרכים באשר הן.

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים אחראי על טווח רחב מאוד של נושאים הקשורים לתשתיות, בטיחות בדרכים, גופים המספקים שירותי תחבורה ושירותים לנהגים וכלי הרכב.

מכיוון שלמשרד מגוון גדול של תחומי אחריות קיימת חלוקה ליחידות עצמאיות שעובדות בסנכרון.

מבנה משרד התחבורה

יחידת המטה

יחידת המטה היא בעצם ההנהלה של המשרד וכוללת את לשכת השר, יעוץ משפטי, תכנון כלכלי, המדען הראשי, ביקורת פנים ודוברות.

תפקיד יחידות המטה הוא תיאום בין היחידות השונות במשרד ויישום מדיניות המשרד.

תחבורה יבשתית

יחידת התחבורה היבשתית אחראית על שירותי תחבורה יבשתיים תקינים ויעילים בזמן שגרה וחירום, תכנון כבישים עורקיים, רישוי נהגים וכלי רכב ופיקוח על חברות ציבוריות שמספקות שירותי תחבורה יבשתיים.

משרד התחבורה הוא אחד ממשרדי הממשלה ולו חשיבות עצומה בשימור ופיתוח אמצעי התחבורה וכן אמצעי תעבורה בארצנו.

תחבורה אוורית

הגוף האחראי על התחבורה האווירית הוא רשות התעופה האזרחית. תפקיד יחידה זו היא לדאוג לשירותי תעופי בינלאומיים ופנימיים, פיקוח על רשות שדות התעופה וחברות התעופה הישראליות, תכנון של המרחב האווירי, בטיחות הטיסות והענקת רישיונות לטייסים ולכלי טיס.

תחבורה ימית

הגוף האחראי על התחבורה הימית הוא מנהל הספנות והנמלים. יחידה זו דואגת לקיום כלל שירותי הים והנמלים, מפקח על חברות הספנות הישראליות וכלל כלי השיט הימיים, נותן רישיונות לכלי שיט ומקצועות ימיים ואף מכשיר כוח אדם ימי.

השירות המטאורולוגי

השירות המטאורולוגי הוא שירות הניתן ע"י משרד התחבורה לחברות תעופה וספנות ואף לציבור הרחב. גוף זה מספק אינפורמציה לגבי אקלים ומדדים שונים המשפיעים על איכות ואופי התנועה באוויר ובים ואפילו ביבשה.

שירותים לציבור אלו שירותים הניתנים לאזרח הפשוט וגם לעוסקים בתחום התחבורה (באוויר, בים וביבשה). השירותים כוללים חקיקה בנושא תחבורה ותעבורה, קביעת מחירים בענפי התחבורה השונים, פיקוח ואכיפת חוקי התנועה והתעבורה וגם מתן רישיונות נהיגה לכל נהג חדש או מחדש ורישיונות כלי רכב לפרטיים ולעסקים.

למידע נוסף: אגף התנועה במשטרת ישראל - אכיפת חוקי תנועה

תאגידים

משרד התחבורה שומר על קשר קרוב עם התאגידים השונים בתחום כדי להבטיח שירות איכותי ויעיל לאזרח. אלו תאגידים גדולים ומשפיעים כגון מע"צ, נ.ת.ע, נתיבי איילון, חוצה ישראל, רכבת ישראל, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, רשות שדות התעופה, חברת נמלי ישראל ועוד.

אחריות המשרד

כפי שאפשר לראות משרד התחבורה אחראי על כל הנושאים הקשורים לתחבורה ושינוע בארצנו ומכיוון שיש המון תת תחומים לנושא תחבורה יש חלוקה ליחידות עצמאיות שפועלות יחדיו ומאוגדות ע"י יחידת המטה.

לקריאה נוספת: דיני תעבורה שחשוב להכיר

משרד התחבורה עובד בשיתוף פעולה עם משרדי הממשלה השונים ועם הרשויות המקומיות כדי לדאוג לשירותי תחבורה יעילים ובטיחותיים ולרמת שירות גבוהה.

קרא בהרחבה על תאונות רכבת - סיבות ופתרונות