Deprecated: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in /home/seoweb/domains/caraccident.co.il/public_html/lib/factory.php on line 219
עמותות וארגונים למלחמה בתאונות וסיוע לנפגעי תאונות דרכים
נפגעת בתאונת דרכים?
מגיע לך פיצויי כספי!
בדוק את גובה הפיצויי שמגיע לך:
לחצו לשליחה

עמותות וארגונים במאבק נגד תאונות דרכים

עמותות למלחמה בתאונות הדרכים הפכו להיות בשנים האחרונות נפוצות יותר בישראל. חוסר היכולת של משרדי הממשלה להתמודד עם הנגע, יחד עם מאות משפחות שמתווספות למשפחת השכול מדי שנה, יצרו צורך אמיתי בהתפתחות עמותות שונות שמנסות לקדם במגוון אפיקים את המלחמה בתאונות הדרכים.

תאונות דרכים בישראל הן אחד מגורמי המוות הראשיים וגורמות מדי שנה ללמעלה מ-400 הרוגים. בשל העובדה כי מדינת ישראל נמצאת במצב של מלחמה מתמדת, תאונות הדרכים תופסות חלק שולי בדעת הקהל הציבורית ולמרות ניסיונות חוזרים ונשנים לצמצם את היקף התופעה ולהוריד את מספר ההרוגים, קיים קושי רב ביצירת שינוי משמעותי.

פגיעה בכלכלה עקב ריבוי תאונות דרכים בישראל

תאונות הדרכים בישראל מהוות 'מכת מדינה', כאשר מדי שנה נפגעים למעלה מ-30 אלף בני אדם.

נוסף על הנפגעים בגוף ובנפש, מדובר בתופעה שלה יש השפעות מרחיקות לכת על כלכלת המשק.

חברות הרכב, תעשיית המוסכים, חברות הביטוח והוצאות הטיפול הרפואיות בבתי החולים הם רק חלק מהגורמים שסופגים את המחיר הכלכלי של תאונות דרכים, מבלי לציין כמובן את אותם נפגעים שמאדים את כושר העבודה שלהם לאחר התאונה

דרכי התמודדות עם התופעה

המלחמה בתאונות הדרכים צריכה להביא לפיתרון רוחבי, שייתן מענה הולם לכל הגורמים שמעלים את הסיכוי להתרחשות תאונת דרכים. ממשלות ישראל השונות קבעו כי המלחמה בתאונות הדרכים היא ערך עליון ולכן, נוסף על פעילות משרדי הממשלה השונים בנושא, הן הקימו רשות סטטוטורית מיוחדת למלחמה בתאונות הדרכים.

נוסף על פעילות הממשלה והכנסת, המלחמה בתאונות הדרגים מתבטאת בשתי דרכים אחרות: אכיפה באמצעות משטרת ישראל וכן באמצעות סיוע של המגזר השלישי - עמותות וארגונים שונים, ששמו להם למטרה להילחם בתאונות הדרכים.

קיראו: אורלי וגיא נלחמים בתאונות הדרכים - שטח סטרילי

פעילות בכנסת ישראל למען המלחמה בתאונות הדרכים

בכנסת קיימים מספר גופים הפועלים למלחמה בתאונות הדרכים. ועדת הכלכלה של הכנסת אחראית על אישור קנסות חדשים על עבירות תנועה, תקצוב פרויקטים לאומיים בנושא התשתיות והמלחמה בתאונות. המשרד לביטחון פנים אחראי מתוקף סמכותו על משטרת ישראל - הגוף האוכף את עבירות התנועה.

מומלץ לקרוא: שיטת הנקודות החדשה – כיצד היא פועלת?

המשרד מחלק את עוגת התקציב וקובע את סדר העדיפויות של משטרת ישראל. משרד התחבורה אחראי על הכבישים בישראל, על תחזוקתם, רישוי כלי רכב, מתן רישיונות נהיגה וקביעת סדרי עדיפויות תקציביים בנושא.

משרד ראש הממשלה אחראי על קביעת סדרי העדיפויות הלאומיים ועל קידום הנושא בקרב חברי הממשלה ובהיבט הציבורי. משרד החינוך אחראי על תכנים המועברים לתלמידי מערכת החינוך ובכללם תכנים הקשורים למלחמה בתאונות הדרכים ופעילות של חינוך מונע.

עמותות וארגונים למלחמה בתאונות הדרכים

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים - גוף הכפוף למשרד התחבורה שהוקם בגלגולו הראשון ב-1981. הרשות מקבלת מדי שנה תקציב ממשלתי לטובת מחקרים בנושא תאונות הדרכים וקידום קמפיינים פרסומיים למלחמה בתאונות הדרכים.

מתונה - חיים בדרך - הארגון הוקם בשנת 1993 על בסיס התנדבותי וכיום חברים בו כ-1,000 משפחות. הארגון מנסה לקדם את 'חזון אפס הרוגים'- לפיו באמצעות גישה נכונה ושינוי הרגלי נהיגה והתנהגות, ניתן להגיע למצב של הפחתה משמעותית במספר ההרוגים מדי שנה.

אור ירוק - עמותה שהוקמה בשנת 1997 על ידי איש ההייטק, אבי נאור, ששכל את בנו רן בתאונה. מטרת העמותה היא צמצום הנפגעים בתאונות הדרכים ושינוי תרבות הנהיגה בישראל. העמותה משתפת פעולה באופן הדוק עם משטרת ישראל ומשרדי הממשלה השונים. כחלק מפעילותה, מממנת העמותה רכש של ניידות משטרה, אמצעי אכיפה ועזרי חינוך לתלמידי תיכון.

לחצו לקריאה מורחבת על עמותת אור ירוק

יד לנקטפים - העמותה הוקמה על מנת לספק פיתרון למשפחות שכולות שאיבדו את יקיריהן בתאונות דרכים. העמותה מקדמת חקיקה לטובת טיפול נפשי ושיקומי במשפחות השכולות והסדרת מעמדם החוקי.

בטרם - ארגון שהוקם ב-1995. הארגון שם לעצמו למטרה לקדם את בטיחות ושמירה על חיי הילדים במדינת ישראל. הארגון מנסה לצמצם את מספר הילדים נפגעי תאונות דרכים באמצעות חינוך לגילאים צעירים, שיפור אמצעי בטיחות לילדים ושיתוף פעולה עם גופים אחרים לצמצום תאונות הדרכים.

אנשים באדום - הוקמה ב-1997 כתנועת מחאה עממית שפעלה מול משרדי הממשלה ומקבלי ההחלטות. כיום פועלת העמותה לקידום המלחמה בתאונות הדרכים בקרב ועדות הכנסת השונות. במשך השנים הצליחה העמותה לקדם העברת חוק החרמת כלי רכב מעברייני תנועה והקמת שדולה בכנסת למלחמה בתאונות.

עיניים בדרכים - הוקמה בשנת 2004 על ידי יחיאל מונטג. העמותה מנסה להביא לצמצום מספר הנפגעים בתאונות הדרכים ולשיפור תרבות הנהיגה באמצעות חינוך נוער וצעירים לתרבות נהיגה זהירה ואחראית.

מדובר ברשימה חלקים של עמותות וארגונים הפועלים בתחום בטיחות בדרכים ולמניעת תאונות דרכים. אם הנושא קרוב לליבכן וברצונכם לתרום ולהתנדב – תוכלו לפנות אל כל אחת מהעמותות הללו.

לקראיה נוספת: החברה הלאומית לדרכים